Blog

Ponad 750 000 gości i 217 wydarzeń w 2023 roku

Zobacz podsumowanie roku na Stadionie z dobrą Energią!

W 2023 roku na Enea Stadionie przeprowadzono 217 wydarzeń i eventów, w których łącznie brało udział ponad 750 000 gości.

Największą frekwencję zgromadziły oczywiście 23 mecze zespołu Lecha Poznań. Na trybunach zasiadało wówczas blisko 600 000 kibiców i oznacza to najwyższą frekwencję na boiskach Ekstraklasy. Stadion, sześciokrotnie, zapełniał się ponad 30 000 widownią, a do historii przejdą na pewno wiosenne, pucharowe potyczki z Bodo/Glimt, Djurgarden i włoską Fiorentiną.

Należy nadmienić, iż blisko 20 000 osób postanowiło zwiedzić stadion w ramach indywidualnych, jak i grupowych wycieczek, naocznie poznając szatnie, muzeum KKS Lech Poznań czy przestrzenie biznesowe stadionu.

“Rok 2023 należy uznać za bardzo udany z punktu widzenia wykorzystania Stadionu i stanowi ambitny punkt odniesienia na  rok 2024 dla zespołu, którym kieruję. Liczę, że w nadchodzącym roku przebijemy pułap 100 000 uczestników w ramach eventów, przy czym zakładając ponad 120 000 widownię na dwóch koncertach Dawida Podsiadło, celujemy w granicę 220 000 gości na wydarzeniach niezwiązanych z rozgrywkami sportowymi na ENEA Stadionie. Lechowi Poznań życzymy jeszcze wyższej frekwencji niż to miało miejsce w 2023 roku, co pozwoliłoby nam zbliżyć się do granicy 900 000 gości w roku kalendarzowym” – podkreśla Rafał Wrzeszcz, prezes zarządu Stadionu Poznań Sp. z o.o.

Blisko 100 000 uczestników zgromadziły eventy realizowane w przestrzeniach stadionu. Ponad 60 000 uczestników wzięło udział w koncertach realizowanych w przestrzeniach klubu B17. Natomiast niemal 30 000 uczestników zgromadziły konferencje oraz eventy firmowe. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także akcje społeczne, kierowane do naszych seniorów w ramach Przeglądów Działalności Artystów III Wieku, Warsztatów Tańca z Różnych stron Świata, czy corocznych Wyborów Miss III Wieku.

Bardzo ważnym miejscem na naszej stadionowej mapie jest klub muzyczny B17. To na jego scenie w 2023 r wystąpiły gwiazdy europejskiego i światowego formatu takie jak Rival Sons czy Billy Talent. Nie zabrakło oczywiście także polskiej muzyki. Bajm, AVI Problem czy Nocny Kochanek, to tylko niektóre krajowej zespoły, które w 2023 roku gościły na scenie klubu muzycznego B17. Rok 2024 też zapowiada się koncertowo. W pierwszej połowie 2024 roku klub B17 będzie gościł takich wykonawców jak Vito Bambino, Peja czy Dawid Kwiatkowski. Nie należy zapominać, że przestrzeń i otoczenie stadionu, to idealne miejsce na firmowe pikniki. Nasze możliwości w tej materii są nieograniczone, a przestrzeń wokół stadionu pozwoli na zorganizowanie wydarzeń tematycznych, pikników rodzinnych czy nawet tych z czworonogami. W tym roku będziemy mogli również zaproponować naszym klientom wydarzenie premium, ale o tym więcej będziemy mogli powiedzieć  chwilę później” – mówi Małgorzata Sak dyrektor ds. hospitality Spółki Stadion Poznań.

W 2023 roku prowadzono także prace w zakresie rewitalizacji obiektu, m.in. restauracji i baru sportowego, działającego obecnie pod nazwą MasterLech Sport Bar. Otwarto nową przestrzeń gastronomiczną w strefie Gold na trybunie nr 1 ze strefą live cooking, rozpoczęto rewitalizację kiosków na trybunach stadionu. Spółka prowadzi także intensywne prace projektowe nad rewitalizacją przestrzeni eventowej na trybunie 3.

“Finalnie, 2023 rok, to także pozyskanie partnera strategicznego w zakresie nazwy Stadionu, czyli największego wielkopolskiego przedsiębiorstwa Enea SA, przedłużenie umów z kluczowymi parterami stadionu – CEDC, Coca-Colą oraz Kompanią Piwowarską oraz kluczowymi najemcami powierzchni biurowych. Obecnie intensywnie pracujemy nad dalszym poszerzeniem listy parterów. Wszystkie te działania mają zapewnić stabilne finansowanie podstawowej działalności spółki” – dodaje Rafał Wrzeszcz, prezes zarządu Stadionu Poznań Sp. z o.o.

W roku 2024 do kalendarza Enea Stadionu już wpisało się kilkanaście wydarzeń koncertowych w przestrzeniach klubu muzycznego B7, a także stadionowe dwa koncerty Dawida Podsiadło i wrześniowy Please, Stand Up! Obecnie potwierdzonych jest 17 meczów Lecha Poznań w ramach rozgrywek ligowych i Pucharu Polski.